NMP – nanotehnoloogiad, kõrgtehnoloogilised materjalid; kõrgtehnoloogiline tootmine ja töötlemine Print
NMP alateema katab järgmised valdkonnad:
- nanotehnoloogia
- kõrgtehnoloogilised materjalid
- kõrgtehnoloogiline tootmine ja töötlemine
Alljärgnevalt on toodud erinevate valdkondade olulisemad sihid Horisont 2020 raames.
Nanotehnoloogia
- Uue põlvkonna nanomaterjalide, nanoseadmete ja nanosüsteemide väljatöötamine.
Nanoskaalaga seotud teadmiste arendamine ja integreerimine erinevatesse teadusvaldkondadesse. Loodetakse välja jõuda uute toodete ning jätkusuutlike lahendusteni erinevates sektorites. - Nanotehnoloogia ohutu ja jätkusuutliku väljatöötamise ja rakendamise tagamine.
Eelkõige uuringud valdkonnas, kuidas nanotehnoloogia võib mõjutada tervist või keskkonda. - Nanotehnoloogia ühiskondliku mõõtme arendamine.
- Nanomaterjalide, -komponentide ja -süsteemide tõhus ja jätkusuutlik süntees ning tootmine.
- Võimsust suurendavate tehnikalahenduste, mõõtmismeetodite ja varustuse väljatöötamine ja standardimine.
Kõrgtehnoloogilised materjalid
- Valdkonnaülene ja progressi võimaldav materjalitehnoloogia.
Eelkõige seotud nn tarkade materjalide, funktsionaalsete ja multifunktsionaalsete materjalide uurimisega. - Materjalide väljatöötamine ja ümbertöötamine.
Eesmärgiks on teadus- ja arendustegevus tagamaks jäätmevaba tootmine ning parandada arusaama materjalide kahjustumise mehhanismidest. - Materjalikomponentide haldamine.
Tegevused, mis hõlmavad teadaolevate materjalikomponentide uusi kasutuslahendusi. - Materjalid säästva, ressursitõhusa ja vähese heitega tööstuse jaoks.
Eesmärgiks on jätkusuutlike rakenduste välja töötamine, mis tagaks muuhulgas energianõudluse vähenemist, ümbertöötlemise arendamist. - Materjalid loomemajanduse, sh kultuuripärandi jaoks.
Uute ettevõtlusvõimaluste loomine. - Metroloogia, iseloomustamine, standardimine ja kvaliteedikontroll.
- Materjalikasutuse optimeerimine.
Tegevus, mille raames uuritakse materjalide kasutuse asendamist koos innovatiivsete ärimudelitega.
Kõrgtehnoloogiline tootmine ja töötlemine
- Tehnoloogia tulevikutehaste jaoks.
Loodetakse soodustada nihet kulupõhiselt tootmiselt meetodipõhisele tootmisele, mis peaks looma lisaväärtusega tooteid. Tootmiseks vajaliku toorme, energia ning tekkivate jäätmete/saaste vähednamine. Oluline on ka tagada ohutu, paindlik ja arukas (ning võimalusel automatiseeritud) tootmine. - Energiatõhusaid süsteeme ning energiatõhusaid ja väikese keskkonnamõjuga hooneid võimaldav tehnoloogia.
Eesmärgiks on energiatarbimise ja CO2-heidete vähendamine, oluline on käsitleda samaaegselt kõiki olelusringi etappe – hoone projekteerimine, ehitamine ja käitamine. - Säästev ja vähese CO2-heitega tehnoloogia energiamahukas töötlevas tööstuses.
Parandades ressursi- ja energiatõhusust on võimalik suurendada konkurentsivõimet töötlevas tööstuses. Eesmärgiks on uuenduslike ainete, materjalide ja tehnoloogiliste lahenduste välja töötamine ning valideerimine. - Uued jätkusuutlikud ärimudelid.
Jätkusuutlike ärimudelite käsitlemine võttes arvesse kogu toodete ja protsesside olelusringi.
Sissejuhatus Juhtpositsioon tööstuses: http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/wp/2014_2015/main/h2020-wp1415-leit_en.pdf
NMP tööprogramm: http://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/h2020/wp/2014_2015/main/h2020-wp1415-leit-nmp_en.pdf
Viimati muudetud: 23.01.2020